Karın Germe

Karın <span>Germe</span>

Abdominoplasti Karın Germe Operasyonları

Karın germe ameliyatı kilo alıp verme sonucu ya da hamilelik sonucu vücudun özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmasının ve çatlaklarının giderilmesine yönelik etkili bir operasyondur. Burada hedef hem karın bölgesindeki yağlanmanın giderilmesi hem de varsa eğer, oluşmuş çatlakların uzaklaştırlmasıdır.

Kilo alıp vermeler sonucu ya da hamilelikten sonra karın bölgesinde bazen ne yapılırsa yapılsın giderilemeyen fazla deri ve kilolar kalabilir. Karın kaslarının da gevşemesi ve güçsüz kalması sarkma ve kilolanmayı artırır.Hamilelik sonucunda sıkı bir spor programı çoğunlukla işe yarasa da gerek bebeğin bakımından zaman yaratılamaması , gerekse yorgunluk ve yoğunluktan vücudun kendini toparlaması , karın kaslarının yeniden toplanması uzun sürebilmektedir. Ayrıca bu aşamada oluşan cilt çatlakları da can sıkmaktadır.İşte tam bu anlamda karın germe operasyonunun gerekçeleri oluşmuştur.

Karın germe operasyonu genel anestezi altında ya da spinal anestezi altında uygulanabilmektedir. Operasyona başlarken karın yağları once bir sıvı yardımı ile gevşetilir. Ardından yağ dokusu bir kanül vasıtası ile dışarı alınır ve daha önceden işaretlenmiş alanlar üzerinden yapılan kesiler ile fazla yağ dokusu-çatlaklar- çıkarılır.Gevşemiş ve zayıflamış karın adaleleri güçlendirilir. Kesiler tam tabaka onarılır ve operasyon sonlandırılır. Operasyon genelde 2 saat civarında surer.Operasyondan sonra bir ya da bir kaç gün karında biriken sıvının temizlenmesi amaçlı dren kullanılabilinir ve hasta 1-2 gün hastahanede yatırılır.Operasyon sonrası giydirilen korse 3-4 hafta kalmalıdır. Hastalar bu işlemden hemen sonra aynı gece ya da ertesi sabah ayağa kaldırılıp yürütülür ve kısa sürede normal yaşama dönmeleri için gerekli bilgiler kendilerine aktarılır.

Genel olarak karın germe ameliyatında göbek altındaki doku çıkarılır ve üstündeki doku da gerilerek karına yeniden bir şekil verilir.Bu esnada göbek deliğinin yeri değişmeden şekli ,yeni oluşuma eşlik edecek estetik biçimde oluşturulur.

Bazan karında sarkma ve deri fazlalığının limitli olduğu görülür. Bu durumda MİNİ ABDOMİNOPLASTİ işlemi uygulanır.Burada göbek deliğine dokunmadan altında kalan bölgedeki fazla deri ve yağ dokularının alınması söz konusudur.Bu durumda kesiler ve çıkarılan parça limitli olup , bu hastaların hastahanede yatması da gerekmeyebilir. Her iki operayonda da ameliyat sonu kalacak olan iz kasık bölgesinde külot,bikini içerisinde gizli olacak şekilde planlanır.

Erkeklerde karın germe ameliyatı kadınlara göre daha sık olmasa da uygulanabilmektedir. Burada yöntem yine aynıdır ve erkek tipi göbeklenmeye uygulanacak işlem daha titiz bir çalışma gerektirir.

KARIN GERME AMELİYATINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

-Karın germe ameliyatından sonra bir kaç ay iki büklüm yürümek gerekir.

-Yanlış.

Doğrusu hemen ertesi gün doğrulup eskiden olduğu gibi düz ve dik biçimde yürümektir.Hasta ne kadar erken dik yürümeye başlarsa kendine olan güven o ölçüde artacak ve iyileşmesi hızlanacaktır.Bu yönde hastanın doktora güveni tam olmalı ve sözünü dinlemesi gereklidir.

-Karın germe ameliyatından sonra çok ağrı olmaktadır ve ağrılar uzun süre sürmektedir.

-Yanlış.

Karın germe ameliyatından sonra her ameliyatta olduğu gibi bir ağrı oluşabilir. Ancak bu ağrı hekiminiz tarafından verilecek ağrı kesiciler ile yatıştırılıp giderilecek ağrıdır.

-Karın germe ameliyatından sonra artık spor yapılamaz.

-Yanlış.

Karın germe ameliyatından 1-2 hafta sonra spora başlanılmasını özellikle önermekteyiz.Spor yaparken dikkat edilecek husus ağrı oluşturmadan ve fazla zorlamadan öncelikle yürüyüş tarzi sporlar ile başlanması ardından zamanla karın kaslarını ve gövdenin üst bölümünün çalıştırılmasıdır.Bu yapıldığında iyileşme hızlanacaktır.

-Karın germe ameliyatında çok iz kalmaktadır.

-Yanlış.

İz oluşumu ve izin kalması uygulanan tekniğe olduğu gibi hastanın dokusuna ve iyileşmede gösterdiği reaksiyona da direk bağlantılıdır.Burada en belirleyici faktör hastanın doku iyileşmesidir. Ancak son yıllarda kötü iz oluşumuna karşın oluşturulan tedavi seçeneklerindeki çeşitlilik de sevindircidir.

-Karın germe ameliyatından sonra artık hamile kalınamaz.

-Yanlış.

Karın germe ameliyatından sonra sonra hamilelik pek önerilmese de kalan hastaların sağlıklı bir şekilde doğum yaptıkları tesbit edilmiştir.Ancak yine de bu operasyona karar verirken yakın zamanda hamile kalmayacağından emin olması hastanın lehine olacaktır.

-Karın germe ameliyatından sonra karın bölgesinde yağlanma olmaz ancak vücudun diğer bölgelerinde aşırı yağlanma olur.

-Yanlış.

Zira bu operasyondan sonra kilo alınırsa vücudun her yerinden eşit miktarda alınacaktır.

 

prev next