Kaş Kaldırma Ameliyatı

Kaş Kaldırma <span>Ameliyatı</span>

Kaş Kaldırma (Brow Lift) ,Temporal Lift

Kaşlar yer çekimi etkisiyle ya da yaşın ilerlemesiyle dokularda oluşan gevşeme ile birlikte normal pozisyonundan daha aşağı doğru sarkabilir. Kaşların sarkması sonucunda yüzde yorgun, üzgün ya da başka istenmeyen ifadeler oluşabilir. Bunlar dışında bazı hastalıklara bağlı olarak da kaşlarda sarkma görülebilir. Bunlar arasında, yüz felci, tümörler sayılabilir. Bazı ileri durumlarda hastanın görüşünü engelleyecek derecede sarkma olabilir.

Kaş kaldırma ameliyatları, üst yüz ya da alın germe ameliyatı ile birlikte, blefaroplasti (göz kapağı estetiği) ameliyatı ile birlikte ya da tek başına uygulanabilir. Kaşlarda sarkma veya düşüklük söz konusu olan durumlarda alın germe ameliyatı daha uygun bir seçenektir.

Kaşlarda herhangi bir sarkma söz konusu olmayıp sadece dış kenarlarının kalkması arzu edildiğinde alın germe işlemine gerek yoktur. Tek başına kaş kaldırma girişimi lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat, saçların arasından yapılan birkaç santimlik kesi içinden girilerek kaşların altındaki dokuların yukarıya doğru asılması şeklinde yapılır. Ameliyattan sonra rahatsızlık verecek derecede ağrı oluşmaz, kişi günlük hayatına hemen dönebilir. Ameliyatı takiben 1 gün sonra banyo yapılabilir. Ameliyat, saçlı deri içinden girilerek yapıldığı için izler dışarıdan bakıldığında gizli kalır ve görünmez.

Temporal Lift

Kaş kaldırma ameliyatına benzeyen ancak ilave olarak üst yanak ve elmacık kemiklerinin dış bölgelerinin de kalkmasını, gençleşmesini sağlayan bir işlemdir.Lokal anestezi altında uygulanan işlemde saç çizgisinin 1-2 cm kenarından saçlı deriden girilerek adalenin tendonuna ulaşılır ve buradan tendon uygun sütürlerle gerdirilerek dikilir.Bu işlem sonrasında kaşlar kalktığı gibi yanak bölgesi de hafifçe gerdirilmiş olur.Kaş kaldırma operasyonuna göre daha efektif ve olumlu bir operasyondur.Hastalar aynı gün, günlük aktivitelere dönebilmekte ve bu da onları mutlu etmektedir.

 

prev next