Liposuction

Liposuction

Liposuction ( Yağ Aldırma), Lazer Lipoliz

Plastik Cerrahinin en sık yapılan ameliyatlarından birisidir. Değişik kaynaklarda liposhaping, liposculturing ve buna benzer isimlerle yapılan tüm işlemler, temelinde aynıdır. Yağ dokusunun şekillendirilmesi aslında lipo başlığı altında toplanan tüm işlemlerin ortak adıdır.

Kadın ve erkekte uygulanabilen ortak ve sık ameliyat grubundadır. Kadınlarda özellikle östrojen hormonu etkisi ile klasik basen, bel, diz içi, karın, mide bazen ileri yaşlarda sırtta yağ toplanma alanları belirgin olur. Erkekte yağlar genelde göbek bölgesi ve bel bölgesine lokalize olmuştur. Ancak erkek tipi yağlanmada karın iç organların üzerindeki yağlar (omentum) daha fazla artar ve bu yağlanma diyet, spor yapmadan kolayca gitmez.

Kadın tipi yağlanmada en sık basenlerden şikayetçi olunur. Bundan başka karın bel bölgesi, mide, diz içi bölgeleri de sıklıkla düzeltilmesi istenilen yerlerdir. Nadir alanlar arasında ise kollar, gıdı, alt bacak, ense, ayak bilekleri, yüz yanak bölgesi, göğüsler sayılabilir.

Ameliyat

Ameliyat yapılacak alanın büyüklüğüne ve hastanın isteğine göre lokal anestezi ve ya genel anestezi altında yapılabilinir.Ameliyata başlamadan önce uygulama yapılacak alanlar işaretlenir ve alınacak tahmini yağ miktarı belirlenir.Bu işlemden sonra uygulama yapılacak alanlara tumescent sıvı denilen özel bir sıvı verilmeye başlanır.Bu sıvının verilme işlemi bittikten sonra lazer uygulamasına geçilir. Sıvı verilen alanlara planlanan dozda lazer uygulaması yapılarak, alınacak olan yağ dokusu iyice yumuşatılır. Ardından bir vakumlu pompa ya da enjektörlerle yağlar dışarı alınır. Burada esas olan yağ dokusunun şekillendirilmesi dolayısıyla vücudun şekillendirilmesidir. Amaç hiçbir zaman kişinin zayıflatılması olmamalıdır. Ancak vücuttan belli bir oranda yağ kitlesi çıktığında zayıflama da, zaten kaçınılmaz olmaktadır.

Ameliyat aynı anda bütün bölgelerin yapılması şeklinde de olabilir, bölge bölge de yapılabilir. Her ikisinde de işlemden sonra hastaya basınçlı bir çorap ya da korse giydirilir ve 2-4 hafta bunu koruması söylenilir. Alınan yağ dokusu 2.5 litreden fazla ise genellikle bir gece hastanede kalma önerilir. Çeşitli kliniklerin   değişik yöntemleri olmasına karşın bir defada alınacak maksimum yağ oranı 10 litreyi geçmez. Zaten yukarıda da belirtildiği gibi amaç hastayı zayıflatmak değil,şekillendirmektir. Ayrıca unutulmaması gereken en önemli hususlardan birisi de lazer lipoliz yapılan yağ dokularında erimenin 90 gün boyunca devam etmesi ve erimiş yağ hücrelerinin bu süreçte idrar ile atılmasıdır. Yani ameliyat sonrasındaki 90 günde şekillenme halen devam etmektedir.

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyattan sonra hasta yatağına alınır ve vücuttan alınan yağ miktarına paralel bir sıvı takviyesi yapılır. Eğer hastanede yatış gerekirse bu sıvı takviyesi gece boyunca damardan verilir. Aynı gece ameliyat yapılan yerlerden hafif kırmızımsı kana benzer sıvı gelebilir. Bu normaldir ertesi gün bu sıvı kesilecektir. Korse ameliyathanede giydirilir ve hastadan bunu banyo ve özel durumlar dışında çıkarmaması önerilir. Bu ameliyatta verilen özel tumescent sıvının içerisinde lokal anestezik madde olduğu için ameliyat sonunda aşırı bir ağrı olmaz. Hastalar genellikle ağır bir spor sonrası hissedilen kas ağrısı şeklinde ağrı duyarlar ve bu da ağrı kesicilerle giderilir. Ameliyatın hemen ertesinde başlayan ödem ve morluklar olabilir. Bu ödem ve morluklar birkaç gün ila birkaç hafta arasında sürebilir. Bunun süresi bir anlamda hastanın dokusu da belirler. Bunun için bir takım homeopatik tabletler ve kremlerin yararı dokunur. Ameliyatın ertesi günü hasta duş yapar ve kendini fresh hisseder. Bir hafta sonra da sportif aktivitelere bedeni çok yormamak koşulu ile izin verilir.

Liposakşın ve lazer lipoliz ameliyatlarının başarısının artırılması için spor ve diyet önemlidir. Hastalar ameliyattan önce ruhen buna hazırlanırlarsa ameliyat sonucu çok daha erken gözükür ve başarı daha da artar. Bu amaçla kliniğimizde hastalarımıza ameliyat sonu uygun diyet ve spor programı hazırlayıp tecrübeli personel trainer eşliğinde vücut şekillenmesinin devamını önermekteyiz. Unutulmaması gereken husus; insan vücudu organik  maddeler yığınıdır. Bu maddeler yenilen yiyeceklerden, yaşam koşullarından, psikolojik ve çevresel faktörlerden ve akla gelebilecek her türlü dış ve iç etkenden kolayca etkilenme yetisine sahiptir. Hiçbir insanın vücudu sonsuza kadar aynı kalamaz. Mutlaka yaşlanma ve buna bağlı deformatif değişiklikler görülecektir. Sağlıklı beslenme, spor, olumlu yaşam ve enerji bu deformasyonların görülmesini olabildiğince geciktirecektir. Yaşam enerjisini yüksek tutan insanların ortalama ömür ve yaşam kalitesinin arttığı artık bir sır değil. Bu yüzden spor ,sağlıklı beslenme ve olumlu yaşama bir kez daha dikkat çekmek isterim.

 

prev next