Mikro Çipli Meme Protezi

Mikro Çipli <span>Meme Protezi</span>

Çipli Meme Protezi

Mikro çipli meme protezi günümüz en son teknolojileri ile geliştirilerek son şeklini almıştır. Her sektörde olduğu gibi estetik alanında ciddi talep ve istekler doğrultusunda bilim adamlarının hızla çalıştığı projelerden biri olan mikro çipli meme protezleri oldukça sağlıklı bir yöntemle çığır açmaktadır. Meme implantları ile damla yada yuvarlak şekiller tercih edilirken mikro çipli meme protezlerinde şekil doğal görünümlüdür. Dış yapısındaki kapsül özel bir yapı içerdiğinden canlı dokular ile oldukça uyumludur. Dış yüzeyindeki kaplamalar daha kadifemsi yapıdadır. Geleneksel meme implantların da zamanla aşınmadan sonra dış yüzeyde doğal olmayan bir doku oluşuyorken mikro çipli meme protezlerinde bu durum ile karşılaşılmamaktadır. Mikroçipli meme protezi şekil, dış kapsül kullanım ve güvenlik açısından büyük gelişmelere imza atmaktadır.

Mikro Çipli Meme Protezi Nedir?

Mikro çipli meme protezi meme implantlarının içine yerleştirilen minik çipler sayesinde protez ile ilgili tüm bilgilere ulaşılabilen, dijital kimlik adı verilen kart okutularak protezi çıkarmaya gerek kalmadan şekil, kullanılan malzeme gibi bilgilere ulaşımı sağlayan yeni meme estetiği buluşudur. Zaman içinde hastanın oluşan termal etkileri takip edilerek değişimler izlenebilmekte ve bu sayede oluşacak hastalıkların erken habercisi olarak kullanılmaktadır.
Kadınlarda sağlıklı ve güzel görünümlü bir göğüs özellikle ameliyat sonrası kendilerine olan öz güveni artırmaktadır. Mikro çipli meme protezi sayesinde yuvarlak ve damla modellere ek olarak Ergonomix model ile tanışmış olduk. Bu modelde amaç yatar pozisyonda yuvarlak şeklini, ayakta dururken de damla şeklini alabiliyor olmasıdır. Klasik protezlerde zamanla oluşan bazı deformasyonlar mikro çipli meme protezi ile hem dış kılıf hem de içeriğindeki jel dokusundan dolayı şekillerini korumaktadırlar. Genel olarak meme protezleri üç şekilde göğüs içine yerleştirilir bunlar;

Meme Alt Kıvrımından Yerleştirme

Bu yöntem en sık tercih edilen yöntemdir. Ameliyat öncesi doktorunuz belirlediği çizimler ile yerini ve uzunluğunu belirleyerek o bölgeden kesi uygulamaktadır. Bu plandan sonra uygulanacak kısım ise protezin yerleştirileceği cebi hazırlamaktır. Uygulanan kesi implant için ayarlanabilir olduğundan her implant için belirli bir kesi çizgisi ve uzunluğu oluşturulur. Buna bağlı olarak da başarılı bir operasyon gerçekleştirilir.

Meme Başından Yapılan Kesi İle Yerleştirme

Meme başı alt çevresinde deri ile kahverengi alanın birleştiği alanda yarım ay şeklinde bir kesi yapılır. İz bakımından meme alt kıvrımından daha avantajlıdır. Ancak silikonu yerleştirmek için uygun uzunlukta bir kesi yapılması gerekmektedir bunun için meme başı çevresinin 4 ya da 5 cm’lik bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bu açıdan bu yöntem herkese uygulanabilir bir yöntem değildir.

Koltuk Altı Kıvrımından Yerleştirme

Meme operasyonları için plastik cerraha başvuran çoğu hastanın en çok sorduğu soru ameliyat sonrası iz kalacak mı? Sorusudur. Plastik cerrahların en önemli amacı en güvenilir yöntemi seçerek estetik ve kalıcı bir şekil sağlamaktır. Bu ameliyat ile koltuk altı kıvrımının içinden yaklaşık 3-4 cm’lik bir kesi ile deri altında ilerleyerek uygulanacak bölgeye ulaşılmaktadır. Kesi hattını deri altında eriyen dikiş tekniği ile yapıldığından daha sonra dikişleri aldırmaya gerek kalmıyor.

Mikro Çipli Meme Protezi Ameliyatı Nedir?

En çok merak edilen konuların başında bu operasyonların ağrılımı olduğudur. Bu konuda hiçbir cerrahi işlem için ağrısızdır demek doğru olmaz. Meme ameliyatlarında ağrıya neden olan şeyin silikonun kas altı bölgelerine yerleştirilmesinden dolayı oluşan gerginliğin ağrıları olmaktadır. Bu durum ilk ameliyat günü tarafımızdan ağrı kesiciler ile dindirilmektedir. Eve çıkıldığı sürede ise ağrı kesiciler ile bu durum giderilmektedir. Mikro çipli meme protezi kas altına çok küçük kesiler ile yerleştirilmektedir. Genel anlamda hastalardan edinilen bilgiler sonucu ameliyatın 3. gününde ciddi rahatlamalar olduğu gözlemlenmiştir. Ameliyat sonrası sizi zorlamayacak günlük aktivitelerin yapılması iyileşme sürecini hızlandıran etkenlerdendir. Ameliyat genel anestezi, sedasyon anestezisine ek olarak lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Daha çok kontrollü bir operasyon için genel anestezi kullanımıdır. Genel olarak kliniğimizde 25- 50 dk. kadar kısa sürelerde uygulanan bir ameliyat şeklidir.

Çipli Meme Protezi Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası hastanın durumuna bağlı olarak, 6 saat sonra hastalarımızı eve yolluyoruz. Evdeki süreçlerde yoğun olmamak kaydı ile bir takım ağrı durumları reçete ettiğimiz ağrı kesici ilaçlar ile durum hafifleştirilmektedir. Özellikle 2 aylık süreçte özel sutyenler takılması memenin şeklini alması açısından oldukça önem arz etmektedir. Gerek görüldüğü durumlarda ise masaj tavsiye etmekteyiz. Ameliyat sonrası ilk 3 ay tam yüzüstü yatmayı pek tavsiye etmemekteyiz. Yılda bir kez doktorunuza görünerek muayene olmakta ise fayda sağlanmış olmaktadır. Mikro çipli meme protezlerinin en büyük avantajı ise oluşabilecek meme ile ilgili hastalıkların erken teşhislerinde oldukça büyük önem sağlamış olmasıdır. Mikro çipli meme protezleri doğala en yakın şekli sunması bakımından oldukça gelişmiş ve ileri teknolojik bir sistemdir.

 

prev next