Saç Ekimi ve Tedavileri

Saç Ekimi ve <span>Tedavileri</span>

Saç nakli diğer adıyla saç ekimi, iki kulak arasındaki, ensenin üst bölgesinde bulunan, genetik olarak dökülmeme özelliğine sahip sık ve sağlıklı saç köklerinin, lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra uzman ekip tarafından tek tek mikromotor ile alınarak,kişinin saç açıklığı olan bölgeye lateral slitlerle saç yönü doğrultusunda kanalların açılarak ekim yapılması işlemidir.
Saç nakli yöntemleri FUE ve FUT olmak üzere ikiye ayrılır.

FUE (Foliküler Ünite Extraksiyonu) Yöntemi

Saç köklerinin ense yada vücudun başka bölgelerinden(gögüs, sırt gibi )mikromotor ucuna takılan 0.8-1mm’lik çok ince pançlarla tek tek alınması işlemidir.FUT tekniğinden en önemli farkı,saç köklerinin alındığı bölgede dikiş,iz,ağrı, acı olmaması ve alınan bölgenin çok hızlı bir şekilde iyileşmesidir.Alınan saç kökleri konusunda uzman doktorların açtığı kanallara mikro cerrahi aletlerle tek tek yerleştirilmesi işlemidir.Saç köklerinin ense yada vücudun başka bölgelerinden (gögüs, sırt gibi )0.8-1mm’lik çok ince pançlarla tek tek alınması işlemidir.FUT tekniğinden en önemli farkı,saç köklerinin alındığı bölgede dikiş,iz,ağrı, acı olmaması ve alınan bölgenin çok hızlı bir şekilde iyileşmesidir.Alınan saç kökleri açıklık olan bölgeye mikro cerrahi aletlerle tek tek yerleştirilmesi işlemidir.

FUE TEKNİĞİNİN AVANTAJLARI

1.Saç kökleri sadece ense bölgesinden değil,kulakların üst kısmından da alınır.

2.Saç köklerini almak için mikromotor kullanımından dolayı alınan bölge daha hızlı iyileşir ve daha kısa sürede daha fazla saç kökü almamıza olanak sağlar.

3.Bir seansta 2000-3000 arası saç teli ekimi yapılabilmektedir.

4.Saç kökleri tek tek alındığı için alınan bölgede herhangi bir dikiş,iz ağrı ve acı olmaz.

5.Saç kökleri mikro greft halinde alındığı için ekim yapılan bölge çok hızlı iyileşir ve kesinlikle iz kalmaz.

6.Saç ekiminden bir gün sonra kişi çok rahat sosyal hayatına ve iş hayatına dönebilir.

7.Saç ekiminden sonra alında ve kafa bölgesinde şişlik yada göz etrafında kesinlikle morarma olmaz.

8.Bir hafta sonra sanki hiç ekim yapılmamış gibi bir görüntüye sahip olursunuz.

FUT (Foliküler Unite Transplantasyonu) Yöntemi:

Ense bölgesindeki saçların, saçın sıklığına, bölgenin esnekliğine, ekilecek alanın açıklığına göre formülize edilip hesaplanarak, iki kulak arasından şerit halinde çıkarılması işlemidir. Verici ve alıcı alana lokal anestezi yapılır. Şeridin alındığı iki kulak arasında ince bir çizgi şeklinde iz kalacaktır. FUE tekniği sonucu oluşan izler dağınık ve nokta şeklindedir,ve ancak mikroskop ile görülebilir.

FUT ve FUE yöntemlerinin farklılıklarına dair daha detaylı açıklamayı burada bulabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Ekimi

Kadın tipi saç dökülmesi aşağıdaki nedenlerle erkek tipi saç dökülmesinden farklıdır.

Genellikle erkeklerden daha geç yaşta, yirmili yaşların sonu ile kırklı yaşlar arasında, görülür. Genellikle, doğum kontrol hapı kullanımı, doğum sonrası, menapoz dönemi civarı ve menapoz sonrası gibi hormonal değişiklik zamanlarında görülür.

Alın köşelerinde açılma (gerileme) erkeklere oranla çok az görülür. Kadınlarda saç çizgisi genellikle yerini korur. Erkeklerdeki gibi tüm saçlı deride saç dökülme riski vardır.

Erkeklerdeki önden açılmaya zıt olarak kadınlarda genel bir seyrelme görülür. Kadınlarda da erkeklerdeki kadar sık görülmektedir. Kadınlardaki saç kaybı özellikle menapoz döneminde belirginleşir.

Androgenler, erkeklerde saç kaybı oluşturan aynı mekanizma ile kadınlardaki saç kaybından sorumludur. Kadınlar, overler ve adrenal bez ile az miktarda androgen üretirler.

Overler ve adrenal bez dışında androgenlere dönüştürülen prehormonlar da overlerde oluşturulur. Kadınlar, kadın tipi saç dökülmesi nedeni ile nadiren bir bölgede saçlarının tamamını kaybederler. Eğer kaybederler ise sebep olarak altta yatan patolojik bir başka neden aranmalıdır. Kadında, içinde etkilenmeyen saç bölgeleri olan, saç folikülü minyatürizasyonu gelişimi daha nadirdir. Normal kalınlıktaki saçlar, ince, küçük çaplı saçlarla karışık olarak bulunur.

Sonuç; total saç kaybından ziyade saç yoğunluğunda azalmadır. Saç büyüme siklusu erkeklerdeki gibi etkilenir. Büyüme (anagen) fazı kısalarak kısa saçlarda artış ve dinlenme (telogen) fazı artarak saç seyrekliği görülür. Saç kaybının, anormal hormon azlığı ya da fazlalığından olduğu düşünülüyorsa, hormon seviyeleri ölçülmelidir.

Saç Tedavi Yöntemleri

Saç Mezoterapisi

Mezoterapi, kelime anlamı olarak direkt derinin orta tabakasına yapılan tedavi şeklidir. Amaç daha az miktarda aktif maddeyi tedavi edilecek bölgeye enjekte ederek etkili olmaktır. Bu yöntem, yüzde, saçlı deride ve vücutta kullanılmaktadır.?Saç mezoterapisinde, saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral ve eser elementleri içeren özel serumlar direkt olarak saç kökünün yer aldığı derinin orta tabakasına enjekte edilir. Yıpranmış saçlarda canlanmaya neden olur, kişideki başka bir rahatsızlık nedeniyle oluşmuş (tiroid hastalığı, anemi vb.) saç dökülmelerinin tedavisinde yardımcıdır. Ayrıca stres, mevsimsel dökülme sürecinin uzaması, beslenme bozukluğu nedeni ile oluşan dökülmelerde de etkili bir tedavi yöntemidir.

Mezoterapinin faydaları

İlaçlar, patolojinin bulunduğu yerin yakınına enjekte edilir. Bu yolla tedavinin etkinliği artmaktadır. Mezoterapinin faydaları şunlardır;

• Bölgesel (Lokal) uygulama imkanı?

• Yan etkilerinin çok az olması ve düşük maliyeti?

• Yüzeysel intra-dermal veya deri altı uygulama, ilacın aktif-biyo yararlanımı

• İlaçların minimum dozlarda ve bizzat doktor tarafından verilmesi

• Seans aralıklarının diğer rutin uygulamalara göre daha uzun olması

Mezoterapide Hangi Tip İlaçlar Kullanılır?

Mezoterapide kullanılan ilaçlar çok çeşitlidir. Bu ilaçlar FDA’nın (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayladığı, eczanelerde satılan, çoğu bitkisel ürünlerdir. Önemli olan yapılacak kokteylde kullanılan ilaçların farmakolojik özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etki potansiyellerini iyi bilmektir.

Sonuçları Ne Zaman Görebilirim?

Seanslar başladıktan 4-5 seanstan sonra olumlu değişiklikleri görebilirsiniz. İlk olumlu sonuçların görülmesi için 3 ay geçmesi gerekecektir. Saç mezoterapisi, ilk ay haftada 1 seans, ikinci ay hafta da 2 seans ve sonra ayda 1 defa 2 ay, olmak üzere toplam 8 seans uygun görüyoruz.

Medikal Tedaviler

İlaçla Tedavi : İlaçlar, saç dökülmesinin yeni başladığı zamanlarda ve tam bir açılmanın olmadığı ama seyrelmenin başladığı dönemlerde kullanıldığında fayda sağlayabilir. Saç ekimi sonrası mevcut saçların korunmasını sağlamak amacıyla da önerilebilir. Dökülmüş saçları çıkarma oranları düşüktür. Bu tarz ürünler sadece kullanıldıkları sürece etkilidir. Kullanımları kesildiğinde dökülme devam eder. Bu alanda, Dünya Saç Cerrahisi Birliği’nin de (ISHRS) onay verdiği birkaç çeşit ürün vardır.

 

prev next