Sarkma Estetiği

Sarkma Estetiği nedir, tedavi yöntemlerimiz nelerdir? Hızla kilo verilmesi her ne kadar kulağa hoş gelse de çeşitli problemleri beraberinde getirmektedir. Kilo alırken vücut hacminin artışına bağlı olarak deri gerilmeye ve yeni kilosuna adapte olmaya çalışır. Derimizin esneklik payı (elastikiyeti) oldukça yüksek olmasına karşın aynı adaptasyonu hızlı kilo verme durumlarında sağlayamaz. Nasıl kilo vermeden önce giydiğiniz kıyafetler kilo kaybından sonra üzerinize bol geliyorsa, vücutta da benzer bir durum söz konusudur diyebiliriz. Hızla kilo alıp veren kişiler sıkça vücutlarında oluşan çatlaklardan, derilerindeki gevşeme ve sarkmalardan şikâyetçi olmaktadırlar. Özellikle son dönemlerde sıkça karşılaştığımız tüp mide ve mide küçültme ameliyatlarından sonra vücudun çeşitli bölgelerinde sarkmalar meydana gelmektedir. Bu sarkmalar başlıca karın ve çevresinde, meme, bacak, popo, kol, boyun ve yüz bölgelerindedir. Her geçen gün gelişen teknoloji ile estetik cerrahi istenmeyen, sağlıksız ve göze hoş gelmeyen sarkmalardan kurtulmak için çeşitli yeni cihazlar ve cerrahi yöntemler sunmaktadır.

Sarkma Estetiği Hangi Durumlarda Yaptırılır?

Her iki cinsiyette ciddi miktarda kilo kayıplarından sonra benzer deformasyonlar gözlemlenmektedir. Vücudumuzun her bölgesi eşsiz olduğundan dolayı kilo kaybıyla oluşan sarkmalar ve deformasyonlar da bölgeden bölgeye ve kişiden kişiye değişmektedir. Sarkma estetiği bu deformitelerin başında karnın ön bölgesinde göbek altında derinin toplanması ve sarkması, bel ve sırt bölgesinde kese oluşumu ve deri altı yağ dokusu fazlalıkları gözlemlenmektedir. Bunların yanı sıra göğüslerde meme ucunun yer değiştirmesi, yerçekimi kuvvetine bağlı olarak göğüslerin aşağı ve yanlara doğru sarkması ve yassılaşması, vücut ölçülerine göre göğüslerin büyük veya küçük olarak orantısız olması ve zaman zaman asimetrik göğüsler oluşabilir. Yüz ve boyun bölgesinde ise yüz hatlarının istenmeyen düzeyde belirginleşmesi kişide olduğundan daha yaşlı, zayıf ve üzgün bir surat ifadesi oluşturabilir. Bunlara ek olarak kollarda ve bacaklarda arka ve yan bölgelerinde, dizin iç bölgesinde, sırtta, kalçada, basenlerde, genital organlarda ve pubis bölgesinde sarkmalar göze çarpmaktadır. Çeşitli bölgelerde oluşan derinin gevşeme durumu ve sarkmalar kişiyi görsel olarak rahatsız ve mutsuz etmesinin yanı sıra sağlık açısından da birçok problemi beraberinde getirmektedir. Deformasyona uğrayan zayıf ve ince derinin terlemesi ve sürekli sürtünme halinde olmasından dolayı pişik ve mantar oluşumu gözlemlenebilmektedir. Elde edilen yeni vücut ağırlığının korunması ve daha sağlıklı bir vücut görüntüsü adına saydığımız çeşitli sarkmaların tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kilo verme tedavisi tamamlandıktan sonra vücut şekillendirme uygulamalarına başlamadan önce belirli kondisyonların sağlanması gerekmektedir. Bu kondisyonların başında hastanın kilo verme işlemini tamamlamış ve kilosunun dengelenmiş olması gerekmektedir. Kilo vermeye devam edildiği takdirde derinin gevşeme ve sarkma durumu tekrarlanabilir. Hastaların aynı zamanda operasyon riskini arttırabilecek tıbbı sorunlarının olmaması, mevcut rahatsızlıklarının düzeltilmiş olması, sigara kullanmıyor olması ve mide küçültme ameliyatlarından önce sahip olduğu hastalıklarının geçmiş veya kontrol altına alınmış olması gerekmektedir. Sarkma estetiği bu şartlar sağlandıktan sonra uygulanmalıdır.

Sarkma Estetiği Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatlarından sonra sarkan deriyi toparlamanın çeşitli ameliyatlarla mümkün olduğunu belirtmiştik “sarkma estetiği“, bu ameliyatlar ve uygulamalar temelde aynı amaca hizmet etse de bölgelere bağlı olarak çeşitlenirler. Karın bölgesinde oluşan sarkık deri fazlalığını ve yağ dokusunu gidermek adına iki çeşit karın germe ameliyatı vardır. Bunlar mini karın germe ya da full karın germe olarak ikiye ayrılırlar. Karın germe ameliyatları genel anestezi altında gerçekleşir ve yaklaşık 1-3 saat sürmektedir. Ameliyatın teknik detayları hastadan hastaya değişmektedir ve en doğru bilgileri hasta doktora muayene olduktan sonra alabilir.

Sarkan göğüslere ise erkeklerde ve kadınlarda farklı tedavi yöntemleri izlenebilmektedir. Erkeklerde jinekomasti olarak adlandırdığımız uygulama hızla kilo vermekten, yerçekiminden, hormonal sebeplerden, yaş faktöründen veya çeşitli sebeplerden oluşan büyüyen veya sarkık memeyi normal hale ameliyatıdır. Kadınlarda ise deformasyonun türüne göre deri toparlama ameliyatlarının yanı sıra, hacim yetersizliğini gidermek adına dikleştirme operasyonu sırasında göğüslere protez koyularak daha sağlıklı ve estetik bir görünüş kazandırmak mümkündür.

Sarkma Estetiği Fiyatları

Kısa sürede ciddi miktarlarda kilo verilmesiyle beraber gevşekliğini kaybeden, doğal sağlıklı görünümünden uzak kol, bacak ve kalça bölgelerinde de germe ameliyatları uygulanabilmektedir.  Sarkma estetiği ne destek olarak popo ve bacak bölgesinde germe ameliyatları çoğu zaman vaser-lipo, laser lipo veya liposuction uygulamalarıyla kombine edilir. Ameliyat izleri kol ve bacakların iç kısımlarında kalacak şekilde gizlenir. Tüp mide ameliyatlarından sonra sarkan genital organları doğal pozisyonlarına getirmek genital ve pubis germe operasyonlarıyla mevcuttur. Yüz ve boyun bölgelerinde oluşan çeşitli sarkmaları ise yine germe operasyonlarıyla veya ameliyatsız yüz germe olarak adlandırdığımız dinamik askı yöntemiyle toparlamak mümkündür. Gerektiği takdirde dolgu veya botox uygulamalarıyla ameliyatı desteklemek, daha genç ve doğal bir görünüm kazandırmak mümkündür.

Hepimizin hayalini kurduğu sağlıklı vücut için bu ameliyatların yanı sıra spor ve düzenli beslenme alışkanlığı zorunludur. Aktif bir spor hayatı size hem daha sağlıklı, uzun hem de daha mutlu bir hayatın kapılarını açar. Kliniğimizde invaziv ve non-invaziv uygulamalarının yanı sıra size özel diyetisyenimiz ve danışman spor hocalarımız tarafından hazırlanan programları takip ederek hayatınızdaki pozitif değişimleri kısa sürede fark edeceksiniz. Sarkma estetiği uygulaması ile fit bir görünüm elde edebilirsiniz.  Dilerseniz bize online randevu formundan veya 0532 353 55 55 numaralı whatsapp iletişim hattımızdan ulaşabilir, doktorumuzdan randevu alabilir veya aynı gün içerisinde resimlerinizi göndererek başlangıç fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

 

prev next