0212 280 09 19 - 20

Valikonağı cad. No:18/5 Nişantaşı/İstanbul

GENEL BİLGİ

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme operasyonu sıklıkla silikon protezle meme büyütme işlemine alternatif olarak geliştirilen bir uygulamadır. Memenin şekil, hacim, simetri gibi problemlerine karşı geliştirilen güvenilir ve erişimi kolay bir operasyondur. Meme kanser cerrahisi sonrası yeniden meme oluşturma ya da iki memenin simetrik olarak birbirine eşitlenmesi gibi durumlarda sıklıkla kullanılır. Operasyon esnasında kişinin kendi yağ dokuları kullanılmaktadır. Kişinin kendi yağ dokuları kullanıldığı için oldukça kolay bir operasyon olmasıyla beraber hiçbir yan etkisi veya alerjik etkisi yoktur. Kişinin hangi bölgesinden ne kadar yağ alınacağına doktorunuzla beraber ortak karar verilir. Yağ miktarının yetersiz kaldığı veya tercih edilmediği durumlarda silikon protezle kombine olarak operasyon uygulanabilir. Bu operasyona kompozit meme büyütme operasyonu denmektedir. İyileşme süreci silikon protezle büyütme ameliyatına oranla daha hızlıdır.

Ameliyat öncesinde genel meme muayeneniz yapılmaktadır. Bu görüşmede memenizle ilgili şikayetleriniz, operasyondan beklentileriniz ve istekleriniz dinlenilmektedir. Daha sonra doktorunuz sizin beklentilerinize göre size en uygun operasyonu ve operasyonun nasıl gelişeceğine dair bilgiler verilir. Son olarak memeye yönelik doktorunuz tarafından belirlenen taramaları (mammografi ve/veya meme ultrasonu) yaptırmanız gerekmektedir.
Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme operasyonu genel anestezi altında, hastane ortamında gerçekleştirilir. Operasyon 3 aşamadan oluşur. Ilk aşamada kanüller yardımıyla daha önceden belirlenen bölgelerden memeye enjekte edilmek üzere yağ dokuları alınır. Alınan yağ dokusu miktarı sizin beklentilerinize göre belirlenir. Alınan yağ dokuları aspire edildekten sonar enjeksiyona uygun hale getirilir. Daha sonra özel küçük enjektörlerle ameliyat öncesi belirlenen bölgelere enjekte edilir. Eğer kompozit meme operasyonunu tercih ederseniz enjeksiyondan önce meme kesisine protez yerleştirilir ardından yağ enjeksiyonu gerçekleşir. Ameliyat yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.
Ameliyat sonrası iyileşme süreci silikon protez operasyonuna oranla daha kısadır. Operasyon sonrasında hastanede yatmanıza gerek kalmadan aynı gün saatler sonra taburcu olursunuz. Günlük aktivitelerinize limitli ve dikkatli olmak koşuluyla aynı gün dönebilirsiniz. İyileşme sürecini etkileyen iki önemli unsur vardır, sigara kullanımı ve doktorunuzu dikkatli ve eksiksiz dinlemeniz. Eğer sigara kullanmıyor ve/veya ameliyat sürecinde sigara kullanmazsanız çok daha hızlı iyileşirsiniz. Yaklaşık olarak 5 gün evde dinlendikten sonra rahatlıkla işe geri dönebilirsiniz.
Meme büyütme için meme içerisine dolgu maddeleri ( hyaluronic asit ) veya yağ enjeksiyonu ile de yapılabilir. Bu yöntemler protez kadar uzun ömürlü olmamasından dolayı tekrarlanmaları gerekebilmektedir. Sıklıkla memeye yağ enjeksiyonu, protez ile meme büyütme sonrası memenin farklı bölgelerine yapılacak ufak dokunuşlarla doğal görünüm elde etmek için kullanılır.
Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme sonrası sonuçlar anında görüldüğü ve minimal ağrı hissedildiği için hastaların en mutlu olduğu operasyonların başında gelir. Enjekte edilen yağ dokusunun yaklaşık yarısı yeni bölgelerinde yaşayabilir ve kalıcı olmaktadır. 6 ay – 1 sene gibi bir süre sonra kontrol randevusu verilir, bu randevuda ikinci bir seansa ihtiyacınız olup olmadığı doktorunuzla beraber değerlendirilir.
Genel

Anestezi

Genel

2-4 Saat

Ameliyat Süresi

1 - 2 Saat

14 - 21 Gün

İyileşme Süresi

5 - 7 Gün

6 - 22 Gün

Kesin Sonuçlar

3 - 6 Ay

Dolgu uygulamalarıyla desteklendiği sonuçlar çok daha tatmin edici olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem sonrası tekrar gerekebilir.

Sürekli

Kullanım Süresi

Yarı Kalıcı