0212 280 09 19 - 20

Valikonağı cad. No:18/5 Nişantaşı/İstanbul

GENEL BİLGİ

Göz kapakları yaşlanmayla birlikte, bazen kalıtsal olarak daha genç yaşlarda çoğunlukla da gözlerin fazla yorulmasına bağlı olarak torbalanabilir, bazı durumlarda da torbalanma olmadan sadece deride sarkma vardır. Göz kapağı estetiği ya da blefaroplasti, göz kapağına uygulanan estetik cerrahi girişimdir. Bu girişimde, alt ve üst göz kapaklarından fazla yağ dokusu, deri ve kas fazlalıkları ile birlikte çıkarılır. Ancak çıkarılan doku miktarlarının çok iyi planlanması gerekir. Düzgün yapılmış bir blefaroplasti hastaya daha genç bir görünüm kazandırır. Göz kapağı cerrahisi lokal anestezi altında hafif bir intravenöz sedasyon (sakinleştirici) ile yapılır. Blefaroplasti uzman ellerde yapıldığında izler çok ince ve belirsiz olmaktadır.

Blefaroplasti tek başına ya da yüz germe veya kaş germe gibi diğer yüz cerrahisi ameliyatları ile birlikte yapılabilir. Blefaroplasti görünümünüzü ve kendinize güveninizi arttırır, ama sizin idealinizdeki ile karşılaştırılabilecek veya diğer insanların size farklı davranmalarını sağlayacak kadar görüntünüzü değiştirmeyebilir. Cerrahiye karar vermeden önce beklentileriniz hakkında düşününüz ve cerrahınızla tartışınız. En iyi adaylar sağlıklı psikolojik açıdan stabil ve gerçekçi beklentiler içinde erkek ve kadınlardır. Çoğu 35 yaş ve üzerindedir ama düşük, torbacıklı göz kapağı ailenizde varsa, daha genç yaşta göz kapağı cerrahisine karar verebilirsiniz.
Blefaroplasti genellikle 1-2 saat sürer. Alt ve üst göz kapakları ameliyat edilecekse, önce üst göz kapakları sonra alt göz kapakları ameliyat edilir. Tipik bir girişimde, cerrah göz kapaklarınızın doğal çizgilerini takip eden kesiler yapar; üst göz kapağındaki çizgiler ve alt göz kapağında kirpiklerin hemen altından. Kesiler göz kapaklarının kenarında kaz ayaklarına kadar ya da veya gözlerin dış kenarındaki gülme çizgilerine kadar ilerletilebilir. Bu kesilerden çalışarak, cerrah deriyi alttaki yağ ve kas dokusundan ayırır, yağ dokusunu çıkarır veya yağ koruyucu tekniklerde, fıtıklaşmış yağı alttaki çukur bölgeye yayarak düzgün görüntü elde eder ve fazlalık olan kas ve deri dokusunu keser. Daha sonra kesiler çok ince sütürlerle kapatılır. Alt göz kapaklarınızda deri çıkarılmasını gerektirmeden yağ torbacıkları varsa, transkonjunktival blefaroplasti yapılabilir. Bu girişimde kesi alt göz kapağının içinden, görünen bir skar bırakmadan, yapılır. Genellikle daha derin daha elastik derili genç hastalarda uygulanır.
Cerrahiden sonra, cerrah gözlerinizi bir pomadla nemlendirir ve pansuman yapabilir. Anestezi etkisi geçtikten sonra göz kapaklarınızı gerilmiş olarak hissedebilirsiniz, ama cerrahınız tarafından reçete edilmiş ağrı kesicilerle ağrı ve huzursuzluk kontrol edilebilir. Cerrahınızı birkaç gün başınızı yukarıda tutmanız ve şişlik ve morluğu azaltmak için soğuk uygulamanızı önerecek. (Morluk kişiden kişiye değişir: birinci haftada en fazla noktaya ulaşır ve genellikle iki ila dört hafta sürer.) Birçok doktor göz damlası önerir çünkü göz kapaklarınızı kuru hissedebilirsiniz ve gözleriniz yanma ve batma olabilir. İlk birkaç hafta fazla göz yaşı, ışığa hassasiyet ve bulanık görme ve çift görme gibi geçici değişiklikler olabilir. Cerrahınız ilk bir iki hafta iyileşmenizi yakından takip edecek. Dikişler ameliyattan üç ila yedi gün sonra alınmalıdır. Dikişler alındıktan sonra, gözler çevresindeki şişlik ve morluk giderek kaybolacak ve daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. İki ila üç gün sonra okuyup, televizyon seyredebilirsiniz. Bununla birlikte, iki hafta kontakt lens takamazsınız ve daha sonra taksanızda, bir süre rahatsız hissedebilirsiniz. Bir hafta ile on gün içinde birçok kişi günlük hayatına ve işine dönmek için kendini hazır hisseder. Birkaç hafta güneş ışığı, rüzgar ve diğer irritanlara duyarlı olabilirsiniz, onun için dışarı çıkarken, güneş gözlüğü takmalısınız. Ameliyat sonrası 3-5 gün süreyle günlük aktivitelerden ve üç hafta kadar ağır aktivitelerden uzak durmanız gerekir. Kan basıncınızı arttıran aktiviteler olan eğilme, kaldırma ve ağır spor aktivitelerinden uzak durmak özellikle önemlidir. Sıvı tutulması sağlayacağından alkolden uzak kalmanız uygun olur. Ameliyat sonunda göz kapaklarını kapatan bir pansuman uygulanır. Bu sargıların arasından dar bir aralıktan görmeniz mümkün olacaktır. Ertesi gün bir pansuman yapılarak sargılar değiştirilir. Daha sonra 3-7 gün arasında iki pansuman daha yapılarak dikişler tedricen azaltılarak alınır.
Göz Kapağı ameliyatına alternatif bir yöntem bulunmamaktadır fakat çoğu zaman operasyonda sonucu geliştirmek ve memnuniyeti artıkmak adına göz çevresi kırışıklıklarına dolgu ve yağ enjeksiyonuyla kombine bir şekilde gerçekleştirilir.
Sonuçlar ameliyat sonrası aşamalı bir şekilde belirginleşir. Dikişler alındıktan ve yaralar iyileşmeye başladıktan sonra daha belirgin sonuçlar ortaya çıkar. Cerrahiden sonra altı hafta veya daha fazla skarlarınız hafif pembe kalabilir. İlerde, neredeyse görünmez ince bir beyaz çizgi oluncaya dek solacak. Diğer taraftan, göz kapağı cerrahinizin olumlu sonuçları – daha uyanık ve daha genç bakışlarınız – yıllarca sürecek.Birçok kişi için, bu sonuçlar kalıcıdır.
Ameliyat sonrası iz kalır mı? Ameliyat esnasında kesiler üst ve alt göz kapaklarının doğal kıvrım çizgilerine yerleştirilir. Kirpiklerin 1 mm altından yatay olarak yapılır. Bu nedenle iz farkedilmez. Üst göz kapağında ise göz açıkken üstte oluşan doğal kıvrıma rastlatılır. Bu nedenle göz açıkken üstteki iz görünmez. Ancak uyurken çok yakından farkedilebilir. Önceleri pembe renkte olan ameliyat izi zamanla beyazlaşır veya normal ten rengine dönüşür. Komplikasyon riskleri nelerdir? Tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapıldığında, komplikasyonlar çok az orandadır. Bütün hastalarda ameliyat sonrası birkaç gün morluk ve şişlik oluşur. Kesi yerlerine sürülen pomadlardan dolayı bazı hastalar geçici olarak bulanık görebilirler. Seyrek olarak da alt göz kapağı ektropiona yol açarak biraz aşağı çekilebilir (göz kapağı tam kapanmaz, biraz açık kalabilir. Bu durum genellikle geçicidir. Ancak düzelmezse, çok nadiren ikinci bir cerrahi girişim gerekebilir. Herhangi bir cerrahi girişimin teorik komplikasyonları olan kanama, enfeksiyon, yara dehisansı ve ağır derecede skar da mümkündür, ancak çok nadirdir.
Genel

Anestezi

Genel

2-4 Saat

Ameliyat Süresi

1 Saat

14 - 21 Gün

İyileşme Süresi

7 Gün

6 - 22 Gün

Kesin Sonuçlar

6 Ay

Dolgu uygulamalarıyla desteklendiği sonuçlar çok daha tatmin edici olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem sonrası birkaç gün gözleri dinlendirmek gerekir.

Sürekli

Kullanım Süresi

Sürekli