0212 280 09 19 - 20

Valikonağı cad. No:18/5 Nişantaşı/İstanbul

GENEL BİLGİ

Kulak Estetiği Ameliyatları en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik Cerrahide kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” veya “yelken kulak” (protruding ear) adı verilmektedir.

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle okula başlamadan bu tür ameliyatlar yapılabilmektedir. Bu yaşlarda yapılması özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir. Ancak kepçe kulak ameliyatının daha ileri yaşlarda da yapılması mümkündür. Küçük çocuklarda ameliyat, genel anestezi altında, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Ayrıca her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir.

Kepçe Kulak Estetik ameliyatında, kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılır. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak inceltilir. Daha sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler konur. Kulak sayvanının kıvrımı arttırılarak, başa daha çok yaklaşması sağlanır. Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmez. Ameliyat ortalama bir saat kadar sürer. Hasta aynı gün evine dönebilir.
Kepçe Kulak ameliyatı sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanır. Ertesi gün hasta pansumana çağrılır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. Bunun için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Sargı açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da bayanların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir. Saç bandı ne gevşek ne de çok sıkı olmamalıdır. Kulak estetiği sonrasında 3-5 gün kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, ancak bu süre sonunda tamamen düzelecektir. A slight swelling and redness may occur in the ear after the prominent ear surgery but they will completely disappear after 3 to 5 days.
Fazla abartıyı sevmeyen, doğallığı ön planda tutan, herkes için uygun olan bir tekniktir. Güzelliğe ve bakıma önem veren, kaş şeklini değiştirmek isteyen, kaşı hiç olmayan, seyrek olan, kaşında simetri bozukluğu olanlar için idealdir.
Kulak estetik ameliyatları gerek iz kalmaması gerekse lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi nedeniyle yüz güldürücü ameliyatlardan birisidir.
Genel

Anestezi

Lokal

2-4 Saat

Ameliyat Süresi

1 Saat

14 - 21 Gün

İyileşme Süresi

5 Gün

6 - 22 Gün

Kesin Sonuçlar

3 Ay

Dolgu uygulamalarıyla desteklendiği sonuçlar çok daha tatmin edici olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 hafta – 10 gün saç bandı takılması önerilir.

Sürekli

Kullanım Süresi

Sürekli