0212 280 09 19 - 20

Valikonağı cad. No:18/5 Nişantaşı/İstanbul

 

GENEL BİLGİ

Yüz Germe estetik ameliyatı, hastanın gevşeyen veya sarkmış olan yüz derisinin fazlalıklarının alınıp, daha genç bir yüz görünümü kazandırılmasıdır. Yapılacak ameliyat, yaşlanmayı durdurmaz, ama aslında saati geri çevirir, yüz görüntünüzde gençleşme sağlar. Bazıları 7-15 yıl sonra tekrar cerrahiye ihtiyaç duyarken, birçok hastada ikinci bir yüz germe gerekmez. Yüz germe ameliyatının izleri ancak çok yakından bakılırsa fark edilebilir ve hafif bir makyajla gizlenebilir. İnsanlar yaşlandıkça, yerçekimi, güneş ve günlük hayatın streslerinin izleri yüzlerinde görülebilir. Burun ile ağız arasında derin çizgiler (nasolabial folds) oluşabilir; çene çizgisi gevşekçe büyür ve boyunda yağ depolanması ortaya çıkabilir. Yüz germe yaşlanma işlemini durduramaz. Yüz Germe ameliyatı, hastanın gevşeyen veya sarkmış olan yüz derisinin fazlalıklarının alınıp, daha genç bir yüz görünümü kazandırılmasıdır. Fazla yağın alınması, kasların gerginleştirilmesi ve yüz ile boynun derisinin gerilmesi gibi yaşlanmanın bulgularını düzelten bir işlemdir. Yapılacak ameliyat, yaşlanmayı durdurmaz, ama aslında saati geri çevirir, yüz görüntünüzde gençleşme sağlar. Yüz germe tek başına veya alın germe, göz kapağı estetiği veya burun estetiği ameliyatı gibi diğer ameliyatlarla da kombine olarak yapılabilir. Yüz germe için en iyi aday boyun derisi sarkmaya başlayan, derisi elastik ve kemikleri güçlü olan hastalardır. Hastaların çoğu 45-60 yaşlarındadır. Yüz germe sizi daha genç ve daha taze yapar ve kendinize güveninizi arttırır. Bazı hastalar 7-15 yıl sonra tekrar cerrahiye ihtiyaç duyarken, birçok hastada ikinci bir yüz germe gerekmez. Yüz germe ameliyatının izleri ancak çok yakından bakılırsa fark edilebilir ve hafif bir makyajla gizlenebilir.

Cerrahiye karar vermeden önce, beklentileriniz hakkında dikkatlice düşünün ve cerrahınızla tartışın. Yüz germe tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında komplikasyon oranı düşüktür. İnsanların anatomisi, fiziksel reaksiyonları ve iyileşme hızları değişiklik gösterir ve sonuçları tahmin edilemez. Olabilecek komplikasyonlar: hematom (deri altında kan toplanması, cerrah tarafından alınmalıdır), yüz kaslarının sinirlerine hasar (geçici), enfeksiyon ve anestetik reaksiyonlardır. Sigara içiyorsanız, ameliyatın başarılı olması için sigarayı bırakmanız söylenecektir. Aspirin ve belirli anti inflamatuar ilaçlar kanamayı arttırır, onun için ameliyattan belli bir süre önce bu ilaçların alımı kesilecektir. Saçlarınız çok kısa ise, iyileşme sırasında kesi yerlerini kapatacak kadar büyütebilirsiniz.
Yüz germe tek başına yapıldığında birkaç saat – veya beraberinde başka bir ameliyat da yapılıyorsa, daha fazla da sürebilir. Kesilerin yeri ve ameliyatın aşamaları yüzünüzün yapısına ve cerrahınızın tekniğine bağlıdır. Kesi çoğunlukla alındaki saç çizgisinin üzerinden başlar, kulağın önündeki doğal çizgiden (veya kulağın önündeki kıkırdağın içinden) uzar ve oksipital bölgeye doğru kulak lobülünün arkasından devam eder. Boyunda da ameliyat yapılacaksa, çenenin altına küçük bir kesi yapılabilir. Genellikle, cerrah deriyi alttaki yağ ve kas dokusundan ayırır. Konturu düzeltmek için, boyundan yağ dokusu çıkarılır veya aspire edilir. Cerrah sonra, alttaki kas dokusunu gerginleştirir, deriyi çekiştirir ve fazlalığı çıkarır. Dikişler dokuları korur ve kesileri kapatır; saçlı deride stapler kullanılabilir. Cerrahi sonrası kan koleksiyonunu drene etmek için, kulağın arkasındaki deri altına tüp dren yerleştirilir. Cerrah şişlik ve morluğu önlemek için başı pamuk ve sargı ile sarabilir.
Mini Face Lift Çok daha az kesi ile yapılan yüz germenin daha basitleştirilimiş versiyonudur. Özellikle yanak ve çene bölgelerinde yoğun sarkma yaşayan hastalar için ideal tedavi yöntemidir. Boyun ve alın bölgelerinden de şikayetçi olan hastalar için yetersizdir. Face Lift Neck Lift Daha yoğun ve geniş kesilerle uygulanan hem yüz hem de boyun bölgesindeki yaşlanma belirtilerini engellemek ve ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan operasyondur.
Ameliyat sonrasında cerrahınızın reçete edeceği ağrı kesicilerle 1 veya 2 gün hastanede kalırsınız. Bu süreçte ağır veya devamlı ağrı, yüzünüzün aniden şişmesi cerrahınıza hemen bildirilmelidir. Derinin bir miktar hissizliği oldukça normaldir; birkaç hafta veya ayda geçecektir. Şişliği indirmek için, birkaç gün için mümkünse başınızı yüksekte tutmanızı tavsiye edilmektedir. Ameliyatta dren konduysa, bir iki günde çıkarılmalıdır. Başın sargısı ertesi gün açılır ve pansuman yapılır. Solgun, mor ve şiş yüz sizi şaşırtmasın. Birkaç haftada normal görünümünüze kavuşacağınızı aklınızda tutun. Beş gün sonra, dikişlerin bir kısmı alınır. Saçlı deride bulunan dikişlerin iyileşmesi biraz daha uzun sürebilir. Yüzünüz ve saçınıza kibar davranın, çünkü deriniz gergin ve hissizdir. Günlük aktivitelerinize dönüş için, cerrahınız daha özel bilgiler verecektir. Bu bilgiler şunları içerecektir: En azından iki hafta seks ve ağır ev işleri gibi ağır egzersizlerden kaçınmak (yürümek ve hafif gerinme iyidir); birkaç ay için alkol, buhar banyosu ve saunayı yasaklamaktır. Bütün bunlar dinlenmeyi arttırır ve vücudunuzun tüm enerjisini iyileşmeye harcamasına izin verir.
Yüz Germe operasyonuna sıklıkla alternatif olarak dinamik askı yöntemi kullanılmaktadır. Beklentiniz ve istekleriniz doğrultusunda doktorunuz sizin için en uygun operasyonu belirlemenize yardımcı olacaktır. Dinamik askı yönteminin yanı sıra dolgu uygulamalarıyla da daha basit ama daha kısa süreli sizi mutlu edecek çözümler üretmek mümkündür.
Özellikle sonuçların hemen ortaya çıkmayacağının farkında olursanız, yüz germe ameliyatınızla son derece mutlu olacaksınızdır. Birkaç ay cildinizi kuru ve kaba hissedebilirsiniz. Erkekler, derinin yer değiştirmesi nedeniyle, yeni tıraş olacak yerler – kulak ve boynun arkası – bulabilir. Yeni skarlara sahip olacaksınız, ama onlar saçlı deride veya doğal çizgilerin içinde saklanır. Bu izler, zamanla solacaktır ve giderek azalacaktır. Yüz germe ameliyatı olmak yaşlanmayı durdurmaz. Ameliyatla oluşan gerginlik sürekli kalıcı değildir. Ayrıca yüz cildiniz yaşlanmaya devam edecektir. 5 ila 10 yıl sonra belki bir daha yüz germe ameliyatı olmak isteyebilirsiniz. Ama diğer taraftan, yüz germe ameliyatının etkileri devam eder; yıllar sonra, yüz germe ameliyatı olmamış halinizden daha iyi görünmeye devam edeceksiniz.
Başlangıçta, yüzünüz biraz değişik görünebilir. Özellikleriniz şişlikten dolayı moraliniz bozulabilir, mimikleriniz biraz gergin olabilir ve muhtemelen skarlarınız hakkında kendi kendinize şüphe edebilirsiniz. Bazı morluklar 2-3 hafta devam edebilir ve kolayca yorulabilirsiniz. Üçüncü hafta itibariyle çok daha iyi görünecek ve daha iyi hissedeceksiniz. Hastaların çoğu 10 gün ila 2 hafta arasında işine dönebilir. İhtiyaç duyarsanız, kamuflaj makyajı kalan morlukları kapatabilir.
Ameliyat izi saçlı deri içinden başlar, kulak hizasında kulağın önüne geçer sonra aşağıda tekrar saçlı deri içine girer. Kulak önünde kalan kısmı ameliyat sonrasında görülebilecek yegane kısmıdır. Bu nedenle çok ince dikişlerle dikilerek çok az iz kalması amaçlanır. Hastaların çoğu ameliyattan sonra 1-2 haftada işine dönebilir. Önemli sosyal randevular içinse 3-4 hafta beklemelidir zira ameliyat sonrası yüzde morluklar ve şişlikler oluşacaktır.
Genel

Anestezi

Genel

2-4 Saat

Ameliyat Süresi

2 - 4 Saat

14 - 21 Gün

İyileşme Süresi

14 - 21 Gün

6 - 22 Gün

Kesin Sonuçlar

6 - 12 Ay

Dolgu uygulamalarıyla desteklendiği sonuçlar çok daha tatmin edici olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolgu uygulamalarıyla desteklendiği sonuçlar çok daha tatmin edici olur.

Sürekli

Kullanım Süresi

Sürekli