0212 280 09 19 - 20

Valikonağı cad. No:18/5 Nişantaşı/İstanbul

GENEL BİLGİ

Botulinum toksin “Clostridium botulinum” adlı bakterilerden elde edilen bir saflaştırılmış protein toksinidir. Laboratuvar ortamında üretilen bu ilaç çeşitli maddelerin birleştirilmesi ile oluşur. Botulinum toksini sinir uçlarından salınan kasların kasılması için gerekli olan maddeleri bloke ederek ciltte oluşan mimiklere bağlı oluşan yüz kırışıklıklarının tedavisinde kullanılır. Halk arasında yılan zehiri gibi adlansa da aslında bu doğru değildir. Günümüzde en sık uygulanan kozmetik prosedürlerden biri olan Botoks, sıklıkla mimiklere bağlı oluşan yüz kırışıklıklarının giderilmesinde kullanılır, bunun yanı sıra terleme tedavileri ve migren tedavilerinde de etkili sonuçlar vermektedir.

Botulinum toksin ile klasik olarak yüz 1/3 üst kısmındaki çizgilerin (Kaş arası, alın, kaz ayağı) giderilmesinde etkili sonuçlar alınmaktadır. Bunun yanı sıra burun ucunu kaldırma, dudaklardaki mimik kırışıklıkları, çenede aşırı kasılma ile oluşan çizgilerin giderilmesinde de başarı ile kullanılmaktadır. Yüz bölgesinde oluşan mimiğe bağlı tüm kırışıklıkların tedavisinde etkili bir yöntemdir.
Botulinum toksin ile kırışıklık giderilmesinde çizgilenmeye neden olan kasların içine belli yoğunlukta ilaç uygulanarak kaslar geçici olarak felç edilmektedir. Herhangi bir anestezi gereği duyulmaz. 5 dakika gibi kısa bir sürede işlem gerçekleşir. Kişinin ihtiyacı ve istekleri doğrultusunda kişiye özel bir tedavi uygulanır, işlem mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanır.
İşlemin hemen sonrasında işe dönebilirsiniz. Herhangi bir iyileşme süreci yoktur. İşlem sonrasında 2 – 3 saat makyaj yapmamalı, yüzünüzü yıkamamalı ve işlemin uygulandığı bölgelere hassas davranılmalıdır.
Uygulamadan 2-3 gün sonra kaslardaki etki belirgin olur, 10. gün maksimum etkiye ulaşır. Bu etki 4-6 ay kalıcıdır. Tekrar uygulanmaz ise 4-6 ay sonra kaslar eski fonksiyonlarını kazanır.
Botoks ile aşırı terleme tedavisinde el, ayak ve kol altı gibi aşırı terleme alanlarına uygulanır. Botoks ile 6-8 ay süren terleme kontrolü sağlanır. Botoks uygulaması öncesi aşırı terleme alanları iyot-nişasta metodu ile belirlenir ve işaretlenir. Krem anestezi uygulaması ve ayak tabanı ve el ayasında kriojen (soğutucu) sprey ile ağrı kontrolü sağlanarak uygulama yapılır. Kalıcı olmayan bu tedavinin etki süresi 6-8 ay arasında değişmektedir.