0212 280 09 19 - 20

Valikonağı cad. No:18/5 Nişantaşı/İstanbul

FOLİKULER UNİTE EXTRASYONU (FUE) YÖNTEMİ

Saç Ekiminde Follicular Unit Extraction (FUE) yöntemi en yaygın kullanılan yöntemdir, farklı kaynaklarda Micro FUE, Gold FUE, Mega FUE gibi değişik isimlerle adlandırılsa da kullanılan yöntem hepsinde aynıdır, sadece isimler kulağa daha hoş gelmesi için türetilmiştir. FUE yöntemi saç köklerinin genetik olarak dökülmeme özelliğine sahip ense yada ihtiyaç duyulduğu takdirde vücudun başka bölgelerinden (gögüs, sırt gibi) düşük devirde çalışan mikromotor ucuna takılan 0.8-1mm’lik çok ince punchlarla tek tek alınması işlemidir. FUT tekniğinden en önemli farkı, saç köklerinin alındığı bölgede dikiş, iz, ağrı, acı olmaması ve alınan bölgenin çok hızlı bir şekilde (24-72 saat içerisinde) iyileşmesidir. Alınan saç kökleri konusunda uzman doktorların açtığı kanallara mikro cerrahi aletlerle greftler tek tek yerleştirilmektedir. FUE yönteminin sonuçları ve yöntemin uygulanma şekli son derece tatmin edici olduğundan dolayı Europlast Estetik’te sadece FUE yöntemi uygulanmaktadır.

FUE Yöntemi Aşamaları

FUE yöntemi kısaca 3 aşamadan oluşur. Birinci aşamada hasta operasyona hazırlanır. Öncelikle hastanın saç analizi yapılır. Saçın yapısı, saç kalınlığı, saç tipi Uzman doktor tarafından analiz edilir. Uzman Dr. Zafer Atakan tarafından kişiye özel en doğal ve sağlıklı görünümü elde etmek için saç ekimi yapılacak bölge belirlenir. Doğru alın çizgilerini belirlemek en doğal görünümü elde etmek adına elzemdir. Çizim aşaması bittikten sonra saçlar 1mm uzunluğuna kadar traş edilir ve donör saha adı verilen ense bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. Kişi anestezi işleminin ufak ağrısı dışında bütün operasyon boyunca herhangi bir acı, ağrı hissetmez. Daha sonra uyuşturulan donör sahadan dokuya zarar vermemesi adına düşük devirlerde çalıştırılan mikro motor ucuna takılan 0.6 – 1.0 mm çap genişliğindeki punchlarla greftler tek tek alınır. 1 greft 1, 2 veya 3 saç teli içerebilir. İşleme önce daha yoğun saç teli içeren greftler alınarak başlanır ardından ihtiyaç duyulduğu takdirde tek saç teli içeren saç kökleri alınır. Saç köklerinin zarar görmeden alınabilmesi ve daha rahat görülmesi adına işlem sırasında uzman kadro göz mikroskobu kullanır. Bir saç ekimi seansında kişinin ihtiyacı doğrultusunda 1000 – 3500 greft ekimi yapılabilir, 1 greft ortalama 2,5 saç teli içermektedir. Greftler çok hassas yapılardır, zarar görmemeleri adına mikro pensetler kullanılarak ekim işlemi öncesi özel bir solüsyonda muhafaza edilir.

İkinci aşamada saç ekilecek bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve bölgede kanallar açılır. Kanal açmak, doğal ve başarılı bir saç ekimi için uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir iştir. Kanallar saçın yapısına göre kişiye özel çok ince (0.4 – 0.6 mm) mikro uçlar kullanılarak açılır ve doğru genişlikte ve açıda açılmayan kanallarda saç ekimi başarı oranı düşer. İnsan kafa yapısı her ne kadar silindirik bir şekli andırsada tam anlamıyla düz bir yapıda değildir dolasıyla her kişinin saçları farklı açılarda çıkabilir. Ense bölgesinde saçları dik (90 derece) çıkmasına karşın üst bölgelerde saçlar 40 ila 60 derece açılarında çıkar. Doğal bir görünüm elde etmek adına kanallar doğru açıda ve yönde açılmalıdır.

Üçüncü aşamada açılan kanallara greftler yerleştirilir ve işlem tamamlanır. Saçlar mutlaka var olan saçların veya daha önceden sahip olunan saçların uzama yönüyle aynı doğrultuda yerleştirilir. Operasyon bitiminde donör saha steril bandajlarla kapatılır, bu bandajlar ertesi gün alınır. Saç Ekiminin her bir aşaması yaklaşık olarak kabaca 2-3 saat sürmektedir ve toplam operasyon 6-9 saat arasında sürmektedir. Operasyon esnasında bilinciniz açık olacaktır, dilerseniz ihtiyaç molası veya yemek molası verilebilir, doktorunuzla sohbet edip işlemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası

Saç Ekimi operasyonu sonrasında tedavinin maksimum oranda başarılı olabilmesi için Dr. Zafer Atakan’ın size vereceği tavsiyelere ve önerilere harfiyen uymanız önemlidir. Ekim yapılan bölge ilk iki gün iyileşme sürecine girer ve bu dönemde saçlarınızı yıkamamanız gerekmektedir. İkinci günden sonra tedbirli bir şekilde, yumuşak dokunuşlarla avuç içi ve parmak uçlarıyla, kabuklara dokunmadan yıkamak gerekir. Kullanmanız gereken ilaçları ve bakım kitlerini Dr. Zafer Atakan reçete halinde size bildirecektir. Ekimden sonraki 7-10 gün saç kökleri oldukça hassas haldedir ve bu süreçte dikkatli olmanız gerekmektedir. Ekilen saçlar 2 – 3 hafta süreyle uzamaya devam eder ardından kişiden kişiye değişen miktarlarda saç kırılarak dökülür. Bu olay esnasında saç kökleri yaşamaya ve sağlıklı bir şekilde büyümeye devam eder. Ekim yapılan saç kökleri 6 – 8 hafta dinlendikten sonra uzamaya yeniden başlar ve 8 – 12 ay boyunca bu süreç devam eder. Ekilen saçlar bu süreçte her geçen gün daha kalın ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. 12 ay sonunda ense bölgesinde saç kalınlığındaki saçlarınızla sağlıklı ve sanki saçlarınız hiç dökülmemiş gibi doğal bir görünüme kavuşursunuz. Ekilen saçlar genetik olarak dökülmemeye kodlu bölgeden alındığı için ömür boyu dökülmez.

FUE TEKNİĞİNİN AVANTAJLARI

FUE tekniğinin avantajlarını kısaca sıralamak gerekirse, öncelikle saç kökleri sadece ense bölgesinden değil, aynı zamanda ihtiyaç duyulduğu takdirde kulakların üst kısmından da alınabilir. Bu sayede kafanızdaki saçlı deri miktarı az olsa bile saç ekimi sonrasında son derece tatmin edici bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Saç köklerini almak için mikromotor kullanımından dolayı alınan bölge daha hızlı iyileşir ve daha kısa sürede daha fazla saç kökü almamıza olanak sağlar.

Saç kökleri hassas bir şekilde alınır, zarar görmez ve yaşama oranı artar.
Bir seansta 1000-4000 arası greft ekimi yapılabilmektedir.
Saç kökleri tek tek alındığı için alınan bölgede herhangi bir dikiş, iz ağrı ve acı olmaz.
Saç kökleri mikro greft halinde alındığı için ekim yapılan bölge çok hızlı iyileşir ve kesinlikle iz kalmaz.
Saç ekiminden iki gün sonra kişi çok rahat sosyal hayatına ve iş hayatına dönebilir.
Saç ekiminden sonra alında ve kafa bölgesinde şişlik yada göz etrafında kesinlikle morarma olmaz.
Bir hafta sonra sanki hiç ekim yapılmamış gibi bir görüntüye sahip olursunuz.