0212 280 09 19 - 20

Valikonağı cad. No:18/5 Nişantaşı/İstanbul

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Mezoterapi, kelime anlamı olarak direkt derinin orta tabakasına yapılan tedavi şeklidir. Amaç daha az miktarda aktif maddeyi tedavi edilecek bölgeye enjekte ederek etkili olmaktır. Bu yöntem yüzde, saçlı deride ve vücutta kullanılmaktadır. Saç mezoterapisinde, saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral ve eser elementleri içeren özel serumlar direkt olarak saç kökünün yer aldığı derinin orta tabakasına enjekte edilir. Yıpranmış saçlarda canlanmaya neden olur, kişideki başka bir rahatsızlık nedeniyle oluşmuş (tiroid hastalığı, anemi vb.) saç dökülmelerinin tedavisinde yardımcıdır. Ayrıca stres, mevsimsel dökülme sürecinin uzaması, beslenme bozukluğu gibi çeşitli nedenlerden oluşan dökülmelerde de etkili bir tedavi yöntemidir.

MEZOTERAPİNİN FAYDALARI

İlaçlar, patolojinin bulunduğu yerin yakınına enjekte edilir. Bu yolla tedavinin etkinliği artmaktadır. Mezoterapinin faydalarını kısaca sıralamak gerekirse;

  • Bölgesel (Lokal) uygulama imkanı bulunmaktadır
  • Yan etkileri yok denecek kadar azdır
  • Yüzeysel intra-dermal veya deri altı uygulama imkanı sunar, ilacın aktif-biyo yararlanımı tedavideki esas amaçtır
  • İlaçlar minimum dozlarda verilir ve bizzat doktor tarafından verilmektedir
  • Seans aralıkları diğer rutin saç tedavilerine ve uygulamalarına göre daha uzun olmaktadır
  • Uygun maliyetiyle her bütçeye uygun bir işlemdir

Mezoterapide kullanılan ilaçlar çok çeşitlidir. Bu ilaçlar FDA’nın (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayladığı, eczanelerde satılan, çoğu bitkisel ürünlerdir. Önemli olan yapılacak karışımda kullanılan ilaçların farmakolojik özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etki potansiyellerini iyi bilmektir. Tüm farmakolojik işlemlerde olduğu gibi güven duyduğunuz bir doktor tarafından tedavi görmeniz sizin için en iyisi olacaktır.
Seanslar başladıktan sonra ortalama olarak 4-5 seanstan sonra olumlu değişiklikleri görebilirsiniz. Seans miktarı hastadan hastaya değişmektedir fakat koşulsuz olarak ilk olumlu sonuçların görülmesi için 3 ay geçmesi gerekecektir. Saç mezoterapisi, ilk ay haftada 1 seans, ikinci ay hafta da 2 seans ve sonraki ayda 1 defa 2 ay devam edecek şekilde, olmak üzere toplam 8 seans uygulanmaktadır. 3 aylık bir tedavi süreci sonrasında saçınızda ve saçlı derinizde gözle görülür iyileşmeler gelişir, saçınız hem daha sağlıklı, güçlü bir görünüm elde eder hemde toplam saç miktarınız artar.
İlaçla Tedavi : İlaçlar saç dökülmesinin yeni başladığı zamanlarda ve tam bir açılmanın olmadığı ama seyrelmenin başladığı dönemlerde kullanıldığında fayda sağlayabilir. İlaçlar kimi hastalarda çok iyi sonuç vermektedir, fakat kimi hastalarda beklentileri karşılayamamaktadır. İlaçlı tedavilerin etkileri kişiden kişiye, gerek genetik gerek fizyolojik sebeplerden dolayı değişmektedir. İlaçlı tedavilerin en iyi sonuç verdiği zaman saç ekimi sonrası mevcut saçların korunmasını sağlamak amacıyla kullanıldığında gerçekleşir. Genel olarak bitkisel ilaçların dökülmüş saçları çıkarma oranları düşüktür, bunun yerine mevcut saçları korumak ve güçlendirmek amacıyla ve beklentisiyle kullanılmalıdır. Bu tarz ürünler sadece kullanıldıkları sürece etkilidir. Kullanımları kesildiğinde dökülme devam eder. Bu alanda, Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin de (ISHRS) onay verdiği birkaç çeşit ürün vardır. Dilerseniz daha detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurarak Europlast Uzman kadrosu tarafından aranabilir veya bize 05323535555 numaralı whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.