0212 280 09 19 - 20

Valikonağı cad. No:18/5 Nişantaşı/İstanbul

Erkeklerde sağlıklı ve yoğun saçlar güzel bir görünüm için ne kadar önemliyse özellikle son yıllarda uzun ve düzgün kesimli sakalların moda olmasıyla beraber, sakal ve bıyıklar da özgüven ve dış görüntü açısından büyük önem taşımaktadır. Çoğunlukla genetik sebeplerden dolayı bazı kişilerde sakallar arzu edilen miktarlarda ve yoğunlukta bulunmamaktadır. Bu durumda kişi için en uygun ve neredeyse tek tedavi yöntemi sakal ve bıyık ekimidir. Ekimin yanı sıra tedavi sürece PRP tedavisi ile desteklendiği takdirde sakal ve bıyık bölgesine ekilen saç telini daha önceden var olan sakal ile çıplak gözle birbirinden ayırt etmek mümkün değildir. Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin (ISHRS) 2016 yılında yayınladığı rakamlara göre Türkiye’de Saç, Sakal ve Bıyık ekimi sayıları ve başarı yüzdeleri hızla artmaktadır.

Sakallar Neden Dökülür veya İstenildiği Düzeyde Çıkmaz ?

Sakalın yoğunluğu, kalınlığı ve kıl kalitesi tamamen genetik mirasımızın bir parçası olarak genler tarafından belirlenir. Her insanın sakal miktarı kendi genlerinde kodlanmıştır. Ergenlik çağına girilmesiyle beraber sakal kılları kalınlaşarak terminal formlarını almaya başlarlar. İlerleyen yıllarda erkeklik hormonu seviyelerinde önemli bir değişiklik gerçekleşmediği sürece sakal kılları bu karakteristik formlarını korurlar. Ergenlik dönemi sona erdiğinde istenilen düzeyde sakallar çıkmamışsa muhtemelen bu sizin genetik yapınızdan dolayı sakallarınız istediğiniz düzeyde çıkmayacaktır. Saçsız bölgelerde yeni saç çıkarmanın kozmetik ya da ilaç yoluyla efektif, tatmin edici bir tedavisi henüz bulunmamaktadır. Benzer bir durum vücudun her bölgesinde geçerliği olduğu gibi sakal kılları için de geçerlidir. Bunun için çözüm sakal ve bıyık ekimidir.

Sakal ve bıyık dökülmesi otoimmün hastalıklar kadar cilt hastalıklarına bağlı sebeplerden dolayı da oluşabilmektedir. Bunların haricinde en ağır sorunları hormonal dengesizlikler oluşturur. Özellikle günlük hayatında yoğun stres altında çalışan bireylerde hormonal bozukluklar çok daha sık görülmektedir. Erkeklerde günlük kullanım dilinde erkeklik hormonu olarak adlandırılan testosteron belirli seviyelerde günlük olarak üretilir. Testosteron hormonu yeteri kadar üretilmediği takdirde dışarıdan müdahele ile durum kontrol altına alınmalıdır. Testosteron seviyesi düştüğünde bir çok hastalık görülebileceği gibi saç ve sakal dökülmesi de görülebilir. Bu sebeplerin yanı sıra nadiren görülen Alopecia Areta adlı hastalığın bir etkisi de saç ve sakal dökülmesidir. Fakat bu hastalığın tedavisi sakal ekimi değil derinin dermatolojik tedavisidir. Dilerseniz daha detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurarak Europlast Uzman kadrosu tarafından aranabilir veya bize 05323535555 numaralı whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.