0212 280 09 19 - 20

Valikonağı cad. No:18/5 Nişantaşı/İstanbul

GENEL BİLGİ

Karın germe ameliyatı kilo alıp verme sonucu ya da hamilelik sonucu vücudun özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmasının ve çatlaklarının giderilmesine yönelik etkili bir operasyondur. Burada hedef hem karın bölgesindeki yağlanmanın giderilmesi hem de varsa eğer, oluşmuş çatlakların uzaklaştırlmasıdır.

Kilo alıp vermeler sonucu ya da hamilelikten sonra karın bölgesinde bazen ne yapılırsa yapılsın giderilemeyen fazla deri ve kilolar kalabilir. Karın kaslarının da gevşemesi ve güçsüz kalması sarkma ve kilolanmayı artırır. Hamilelik sonucunda sıkı bir spor programı çoğunlukla işe yarasa da gerek bebeğin bakımından zaman yaratılamaması, gerekse yorgunluk ve yoğunluktan vücudun kendini toparlaması, karın kaslarının yeniden toplanması uzun sürebilmektedir. Ayrıca bu aşamada oluşan cilt çatlakları da can sıkmaktadır. İşte tam bu anlamda karın germe operasyonunun gerekçeleri oluşmuştur.

Ameliyat öncesinde hastanın genel vücut muayenesi yapılmaktadır. Uzman hekim tarafından fazla deri miktarları ve eğer varsa fazla yağ miktarı belirlenir. Cilt elastikiyeti, deri kalınğı, deri – yağ ilişki gibi hususlar karin germe operasyonlarında oldukça önemli bir parametredir ve mutlaka incelenmelidir. Ameliyat öncesi kesi yerleri ve ameliyat planlanır, ardından uygun fotoğraflama yapılır.
Karın germe operasyonu genel anestezi altında ya da spinal anestezi altında uygulanabilmektedir. Operasyona başlarken karın yağları once bir sıvı yardımı ile gevşetilir. Ardından yağ dokusu bir kanül vasıtası ile dışarı alınır ve daha önceden işaretlenmiş alanlar üzerinden yapılan kesiler ile fazla yağ dokusu ve çatlaklar çıkarılır. Gevşemiş ve zayıflamış karın adaleleri güçlendirilir. Kesiler tam tabaka onarılır ve operasyon sonlandırılır. Operasyon genelde 2 saat civarında surer. Genel olarak karın germe ameliyatında göbek altındaki doku çıkarılır ve üstündeki doku da gerilerek karına yeniden bir şekil verilir.Bu esnada göbek deliğinin yeri değişmeden şekli, yeni oluşuma eşlik edecek estetik biçimde oluşturulur.
Operasyondan sonra bir ya da bir kaç gün karında biriken sıvının temizlenmesi amaçlı dren kullanılabilinir ve hasta 1-2 gün hastahanede yatırılır.
Daha güzel bir karın kontürü elde etmek için yağ çekme(liposuction) sıklıkla eşlik eder. Karın dokusuna, her iki basenlere, yan yağ yastıkçıklarına, sırtına yapılabilir.
Bazen karında sarkma ve deri fazlalığının limitli olduğu görülür. Bu durumda mini abdominoplasti işlemi uygulanır. Burada göbek deliğine dokunmadan altında kalan bölgedeki fazla deri ve yağ dokularının alınması söz konusudur. Bu durumda kesiler ve çıkarılan parça limitli olup, bu hastaların hastahanede yatması da gerekmeyebilir. Her iki operayonda da ameliyat sonu kalacak olan iz kasık bölgesinde bikini bölgesinin içerisinde gizli olacak şekilde planlanır.
Ameliyattan hemen ertesi gün doğrulup eskiden olduğu gibi düz ve dik biçimde yürümek gerekmektedir. Hasta ne kadar erken dik yürümeye başlarsa kendine olan güven o ölçüde artacak ve iyileşmesi hızlanacaktır. Bu yönde hastanın doktora güveni tam olmalı ve sözünü dinlemesi gereklidir.
İz oluşumu ve izin kalması uygulanan tekniğe olduğu gibi hastanın dokusuna ve iyileşmede gösterdiği reaksiyona da direk bağlantılıdır. Burada en belirleyici faktör hastanın doku iyileşmesidir. Ancak son yıllarda kötü iz oluşumuna karşın oluşturulan tedavi seçeneklerindeki çeşitlilik de sevindircidir.
Karın germe ameliyatından 1-2 hafta sonra spora başlanılmasını özellikle önermekteyiz. Spor yaparken dikkat edilecek husus ağrı oluşturmadan ve fazla zorlamadan öncelikle yürüyüş tarzı sporlar ile başlanması ardından zamanla karın kaslarını ve gövdenin üst bölümünün çalıştırılmasıdır. Bu yapıldığında iyileşme hızlanacaktır.
Karın germe ameliyatından sonra sonra hamilelik pek önerilmese de kalan hastaların sağlıklı bir şekilde doğum yaptıkları tesbit edilmiştir. Ancak yine de bu operasyona karar verirken yakın zamanda hamile kalmayacağından emin olması hastanın lehine olacaktır.
Operasyon sonrası giydirilen korse 3-4 hafta kalmalıdır. Hastalar bu işlemden hemen sonra aynı gece ya da ertesi sabah ayağa kaldırılıp yürütülür ve kısa sürede normal yaşama dönmeleri için gerekli bilgiler kendilerine aktarılır.
Genel

Anestezi

Genel

2-4 Saat

Ameliyat Süresi

2 - 3 Saat

14 - 21 Gün

İyileşme Süresi

7 - 14 Gün

6 - 22 Gün

Kesin Sonuçlar

6 - 12 Ay

Dolgu uygulamalarıyla desteklendiği sonuçlar çok daha tatmin edici olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem sonrası korse kullanımı zorunludur.

Sürekli

Kullanım Süresi

Sürekli