0212 280 09 19 - 20

Valikonağı cad. No:18/5 Nişantaşı/İstanbul

GENEL BİLGİ

Vaser Liposuction uygulaması estetik cerrahinin en önemli ve sıkça tercih edilen ameliyatlarından birisidir. Özellikle yaz aylarına doğru vücudumuzun almış olduğu şekli daha da önemsemeye başlarız bununla beraber bize fazlalık olarak gözüken bölgesel yağlanmalarımız gözümüze daha çok çarpar. Bu ihtiyacı gidermek adına estetik sektöründe de teknoloji her geçen gün gelişmekte ve hastaların ihtiyaçlarına daha verimli cevaplar bulma arayışı uzun bir zamandır sürmektedir. Günümüzde bölgesel yağlanma problemine verebileceğimiz en güzel çözümlerden biri Vaser Liposuction uygulamasıdır. Vaser Liposuction uygulaması diğer yöntemlerden kullandığı teknoloji ve yağ dokusunu etki etme tekniğiyle öne çıkmakta ve ayrılmaktadır.

Kadın ve erkekte uygulanabilen ortak ve sık ameliyat grubundadır. Kadınlarda özellikle östrojen hormonu etkisi ile klasik basen, bel, diz içi, karın, mide bazen ileri yaşlarda sırtta yağ toplanma alanları belirgin olur. Erkekte yağlar genelde göbek bölgesi ve bel bölgesine lokalize olmuştur. Ancak erkek tipi yağlanmada karın iç organların üzerindeki yağlar (omentum) daha fazla artar ve bu yağlanma diyet, spor yapmadan kolayca gitmez.

Kadın tipi yağlanmada en sık basenlerden şikayetçi olunur. Bundan başka karın bel bölgesi, mide, diz içi bölgeleri de sıklıkla düzeltilmesi istenilen yerlerdir. Nadir alanlar arasında ise kollar, gıdı, alt bacak, ense, ayak bilekleri, yüz yanak bölgesi, göğüsler sayılabilir.

Ameliyat öncesinde hastanin genel vücut muayenesi yapilmaktadir. Uzman hekim tarafından yag alinacak bölgeler ve eger varsa fazla deri miktarlari belirlenir. Cilt elastikiyeti, deri kalinligi, deri – yag ilişki gibi hususlar vaser liposuction operasyonlarinda oldukça önemli bir parametredir ve mutlaka incelenmelidir. Ameliyat öncesi kesi yerleri ve ameliyat planlanir, ardindan uygun fotoğraflama yapılır.
Bu yöntem ultrasound dalgalarını cilt altındaki yağ dokusunu sıvılaştırmak ve ayırmak için kullanır. Operasyon esnasında özel bir frekans kullanılır, bu sayede ultrasound dalgaları sadece yağ hücrelerine etki eder. Parçalanan yağ hücreleri ince kanüllerle alınır. Kullanılan bu teknoloji sayesinde tek seferde diğer yöntemlere kıyasla daha fazla yağ hücresi alınması mümkündür. Vaser liposuction uygulamasının en dikkat çekici özelliklerinden biri de vaser hi def olarak adlandırılan metotla karın kaslarını şekillendirmek, hepimizin arzu ettiği 6pack dediğimiz karin kaslarina ulaşmak mümkündür. Kadın hastalarımızın yanı sıra özellikle erkek hastalarımızın bu yöntemi tercih etmesindeki temel sebeptir.
Vaser Liposuction uygulaması ile hemen hemen vücudun her bölgesinden yağ almak mümkündür. Karın, boyun, bel, kalça, basen, üst bacağın iç ve dış bölgeleri, diz çevresi, alt bacak, ayak bilekleri ve sırt uygulamanın başlıca uygulandığı bölgelerdir. Vaser Lipo genelde erkek hastalarda sıkça görülen meme dokusunun fazla gelişmesi olarak tanımlanabilen jinekomasti uygulamasında ve karın bölgesini inceltme ve şekillendirmede kullanılır. Kadın hastaların ise sıkça tercih ettiği bölgeler karın, basen, kol, popo ve bacak bölgeleridir. Vaser liposuction ayak bileklerinin kalınlığından rahatsızlık duyan hastaların bu rahatsızlığını giderebileceği en önemli uygulamalardan bir tanesidir. Özellikle yaz aylarına doğru hastadan hastaya değişen, kişinin kendi genetik mirasıyla alakalı bölgesel yağlanmalarla karşılaşmaktayız. Bu probleme ister ayak bileği kalınlığı olsun isterse bel arkası yağlanma olsun önerebileceğimiz en iyi çözüm yolu kuşkusuz vaser lipodur. Vaser liposuction uygulaması tek alana uygulanabildiği gibi, birkaç farklı bölgeye kombine olarak tek seferde de uygulanabilmektedir. Vaser Liposuction uygulaması genel anestezi altında yapıldığından dolayı ameliyat esnasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Küçük ve az sayıda bölgeye uygulanacaksa işlem lokal anestezi ile yapılabilir, fakat büyük ve çok sayıda bölgeye yapılmasına karar verilirse ameliyat genel anestezi veya sedasyon altında gerçekleşir. Tek alana uygulandığı zaman operasyon yaklaşık olarak 45 dakika-1 saat arasında sürer. Operasyon genelde birden fazla alana uygulanır ve yaklaşık olarak 3-4 saat sürmektedir.
Vaser Liposuction yönteminin önemli bir avantajı, hastanın diğer yöntemlere kıyasla çok daha az ağrı hissetmesi ve minimum düzeyde ödem ve morluk oluşmasıdır. Uygulama sonrası hasta çok daha hızlı bir şekilde sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın vücudunda biriken ödem hastadan hastaya bir miktar değişmekle beraber yaklaşık olarak 10 gün sonra iner ve incelme etkileri gözle görülür şekilde ortaya çıkar. Ameliyat esnasında yağ hücrelerine etki eden ultrasound dalgalarının sönümlenmesi, dışarıdan verilen enerjinin vücuda etkisi 3 ay boyunca devam etmektedir. Bir başka deyişle kanüllerle alınan yağ miktarına ek olarak hastanın yağ hücrelerinin erimesi ve küçülmesi ameliyat sonrasında da devam eder; bununla beraber hastanın incelmesi de dolasıyla devam eder. Ameliyattan yaklaşık 3 saat sonra hastanın ilk yürüyüşünü yapabilir ve aynı gün içerisinde yatmaya gerek kalmadan taburcu olabilir. Korse ameliyathanede giydirilir ve hastadan bunu banyo ve özel durumlar dışında çıkarmaması önerilir. Bu ameliyatta verilen özel tumescent sıvının içerisinde lokal anestezik madde olduğu için ameliyat sonunda aşırı bir ağrı olmaz. Hastalar genellikle ağır bir spor sonrası hissedilen kas ağrısı şeklinde ağrı duyarlar ve bu da ağrı kesicilerle giderilir. Ameliyatın hemen ertesinde başlayan ödem ve morluklar olabilir. Bu ödem ve morluklar birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürebilir. Bunun süresi bir anlamda hastanın dokusu da belirler. Bunun için bir takım homeopatik tabletler ve kremlerin yararı dokunur. Ameliyatın ertesi günü hasta duş yapar ve kendini tazelenmiş hisseder. Bir hafta sonra da sportif aktivitelere bedeni çok yormamak koşulu ile izin verilir. About 3 hours after the operation, the patient can perform his first walk and be discharged on the same day without having to lie down. The corset is dressed in the operating room and the patient is advised not to take it out of the bath and in special circumstances. There is no excessive pain at the end of the operation because it is a local anesthetic agent in the special tumescent fluid given in this surgery. Patients often experience pain in the form of muscle pain after a heavy sport, and this is removed with pain relievers. There may be edema and bruises that start immediately after the operation. These edema and bruises can last from a few days to a few weeks. The duration of this is determined by the patient's tissue. For this, homeopathic tablets and creams are useful. On the next day of the operation, the patient takes a shower and feels refreshed. One week later, sportive activities are allowed with the condition that the body is not be too tired.
Vaser Liposuction ameliyatina liposuction işlemi alternatif olarak gösterilir. Bunun yani sira vaser liposuction ve lazer lipoliz ameliyatlarının başarısının artırılması için spor ve diyet önemlidir. Hastalar ameliyattan önce ruhen buna hazırlanırlarsa ameliyat sonucu çok daha erken gözükür ve başarı daha da artar. Bu amaçla kliniğimizde hastalarımıza ameliyat sonu uygun diyet ve spor programı hazırlayıp tecrübeli personel trainer eşliğinde vücut şekillenmesinin devamını önermekteyiz.
Ameliyatin hemen sonrasinda hasta sisliklerinden dolayi alinan yag miktarini ve vücudunun aldigi yeni, daha saglikli sekli hemen farkedemeyebilir, fakat 1 hafta - 10 gun gibi kisa bir surede sisliklerin inmesi ve duzenli korse kullanimiyla beraber hastalarin en cok memnun olduğu ameliyatlarin basinda gelir liposuction. Unutulmaması gereken husus; insan vücudu tamamiyla organik maddelerden olusur. Bu maddeler yenilen yiyeceklerden, yaşam koşullarından, psikolojik ve çevresel faktörlerden ve akla gelebilecek her türlü dış ve iç etkenden kolayca etkilenme yetisine sahiptir. Hiçbir insanın vücudu sonsuza kadar aynı kalamaz. Mutlaka yaşlanma ve buna bağlı deformatif değişiklikler görülecektir. Sağlıklı beslenme, spor, olumlu yaşam ve enerji bu deformasyonların görülmesini olabildiğince geciktirecektir. Yaşam enerjisini yüksek tutan insanların ortalama ömür ve yaşam kalitesinin arttığı artık bir sır değil. Bu yüzden spor, sağlıklı beslenme ve olumlu yaşama bir kez daha dikkat çekmek isterim.
Genel

Anestezi

Genel/Lokal (Bölge miktarına bağlı)

2-4 Saat

Ameliyat Süresi

2 - 3 Saat

14 - 21 Gün

İyileşme Süresi

7 - 10 Gün

6 - 22 Gün

Kesin Sonuçlar

6 - 12 Ay

Dolgu uygulamalarıyla desteklendiği sonuçlar çok daha tatmin edici olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem sonrası ozel korse kullanılması önerilir. Kilo alıp verme, size verilen diyet ve spor programı dahilinde kontrol altında tutulmalıdır.

Sürekli

Kullanım Süresi

Sürekli